Vestnytt / Sport / Sotra-talenter til England

Har du et tips?

Alle tips til VN behandles anonymt, men det er viktig for oss å vite hvemdu er, slik at vi eventuelt kan få mer informasjon om saken.Derfor ber vi om at du legger inn navn, e-postadresse og telefonnummer.

Namn
Telefon (nn nn nn nn)
E-post
Ditt tips
Sotra-talenter til England

Sotra-talenter til England

Joakim Lokøy Nordøy, Lars Angeltveit og Mats Nymark fra Sotra SK har gjort det bra på Løv-Hams talentsamlinger i vinter. Nå skal trioen på treningsleir i England.

Publisert 06.04.10 08:04
Endret 06.04.10 08:04

Trenerne på Løveakademiet har plukket ut 18 spillere av totalt rundt 120 talenter i 96/97-gruppen. Disse 18 får lov til å delta på treningsleir i England. Tre av talentene kommer fra Sotra SK gutter 13.

– Det blir kjekt å dra til London. Jeg gleder meg til å spille fotball og trene mye, sier Mats Nymark fra Straumsfjellet.

Proffdrøm

Guttene skal bo i Bradfield som ligger i utkanten av London. Her skal gjengen fra Løveakademiet trene og spille kamper mot Reading, Bristol City, Epsom Eagles og et annet lokalt lag.

Mats har vært på fotballtur til England én gang tidligere.

– Pappa og jeg var på Emirates Stadium og så på favorittlaget Arsenal da de spilte mot PSV Eindhoven i Champions League, forteller han.

Nå venter sannsynligvis en enda mer spesiell fotballopplevelse på de britiske øyer. Mats ble en smule overrasket over å bli tatt ut.

– Jeg har lært mye på samlingene i vinter. Det var ekstra spennende da de skulle plukke ut de 18 som fikk dra til England. Jeg regnet ikke med å få delta, men ble veldig glad, sier 12-åringen fornøyd.

Han drømmer selvfølgelig om å bli fotballproff når han blir stor.

– Jeg vil aller helst spille for Arsenal eller Barcelona. Favorittspilleren min er Francesc Fabregas, røper Mats.

Aldri lei fotball

Lagkameratene Joakim Lokøy Nordøy fra Straumsfjellet og Lars Angeltveit fra Hjelteryggen er også blant de utvalgte som skal til London. Er det noe guttene ikke bekymrer seg for, så er det at det skal bli for mye trening.

– Jeg blir aldri lei av fotball. Vi trener fire ganger i uka med Sotra og har hatt to økter per uke med Løveakademiet, forteller Mats.

Med seks treninger i uka, så kan det sannsynligvis være greit med en fridag. Men, hva gjør guttene den dagen ikke er fotballtrening. Jo, de spiller fotball for moro skyld. Pappa Roy Nymark er trener for Sotra SK gutter 13. Han forteller at gjengen har en enorm treningsvilje.

– Når de ikke har organisert trening så tar de turen ned i idrettsparken på egenhånd. Det hender til og med ofte at de er med og trener sammen med andre lag på fridagen sin. Turen til England blir en ekstra motivasjonsfaktor for dem, sier han.

Syv talenter fra samme lag

Løveakademiet ble etablert i oktober 2008 av Løv-Ham Fotball i samarbeid med Norsk Toppfotball, Olympiatoppen og ti samarbeidsklubber. Sotra SK er en av klubbene. Siden november har rundt 200 talenter fra klubber i Bergen og omegnskommunene deltatt på to ukentlige treningsøkter med akademiet. Til sammen har Sotra SK hatt med rundt 20 spillere på 96-, 97/98- og 99/00-gruppen. Syv av spillerne kommer fra gutter 13-laget.

– Treningene har blitt arrangert på ulike baner. Vi har blant annet hatt flere økter i Straume idrettspark, forteller Roy Nymark.

Talent-trioen fra Sotra drar til England på torsdag og kommer hjem mandag. Kun få dager senere er det seriestart. Sotra SK sesongåpner mot Skogsvåg/Hald/Telavåg i gutter 13 avdeling 10.

 


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Fleire flyktningar til Øygarden

Fleire flyktningar til Øygarden

Øygarden kommune har tatt i mot 18 flyktningar dei siste åra. No vil staten at kommunen skal ta i mot fleire.

    Finværet skapte bilkaos

    Finværet skapte bilkaos

    Det var mange som ville  på tur i helgen, noe som førte til store parkeringsproblemer.

      Sølv til Takvam & co

      Sølv til Takvam & co

      Nyborgs volleyballherrer med Foldnes-gutten Andreas Takvam på laget ble til slutt nummer to i helgens nordiske mesterskap.

        Guttene i røyken

        Guttene i røyken

        Morten Lyngøy (27) og Raymond Fjereide (24) er i ferd med å oppfylle bildrømmen. Sotra-karene har kjøpt seg hvert sitt leketøy og skal etter hvert konkurrere i motorsporten drifting.

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          I fleire veker på rad har returpunktet i Skogsskiftet blitt forsøpla. – No vurderer vi å fjerna heile returpunktet, seier Tina Skudal i Bir.

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Fjell, Sund og Øygarden opplevde 184 færre brotsverk i fjor enn i 2010. No er me langt unna toppåret 2009.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler

              Siste kortnytt

              VestNytt
              Skjenet 2, 5353 Straume
              Redaktør: Elisabeth Netland

              Telefon: 56 33 65 00
              Telefax: 56 33 04 10
              Vakttelefon: 480 09 477