Ulukke i Øygarden

Ein bil krasja i fjellveggen og havna på taket fredag føremiddag. Politiet fekk melding 10.47. Ingen personar skal vera skada i ulukka, melder Hordaland politidistrikt.

[03.02.12 11:02]

Sjokoladetyvar på Møvik

Like før klokka tre natt til tysdag braut nokon seg inn på Kiwi-butikken i Møvik. Det vart sett to personar som sprang frå staden. Utbyttet vart både magert og feitt - alt dei fekk med seg var litt sjokolade.

[31.01.12 07:01]

Menn mistenkt for rattrus

To menn vart natt til måndag huka inn, mistenkt for rus bak rattet på Ågotnes. Dei to karane i 30-åra måtte inn til blodprøve og er politimelde i saka.

[30.01.12 14:01]

Har du et tips?

Alle tips til VN behandles anonymt, men det er viktig for oss å vite hvem du er, slik at vi eventuelt kan få mer informasjon om saken.Derfor ber vi om at du legger inn navn, e-postadresse og telefonnummer.

Navn
Telefon (nn nn nn nn)
E-post
Ditt tips
Tyver går fra bolig til båt

Tyver går fra bolig til båt

Tallet på boliginnbrudd har stupt i regionen. I år har det vært hytter, naust og båter som har fått mest uønsket besøk.

Publisert 21.07.10 10:07
Endret 22.07.10 10:07

SOTRA OG ØYGARDEN: – Jeg er veldig glad for at tallet på boliginnbrudd har gått så mye ned. Boliginnbrudd er veldig krenkende for dem som opplever det, sier politiførstebetjent Thomas Sørensen.

Første halvår i fjor var det hele 21 innbrudd i boliger i Sotra, Askøy og Øygarden lensmannsdistrikt. De aller fleste innbruddene skjedde på Sotra, flere ganger mens huseier  lå og sov i huset.

Tilbake til det maritime
Første halvåret i år har det skjedd syv boliginnbrudd i alle de fire kommunene i lensmannsdistriktet.  Det er en nedgang på to tredjedeler.

– Når noen bryter seg inn i et naust, eller stjeler en båtmotor, er det selvsagt irriterende.  Men at noen bryter seg inn i huset ditt oppleves langt mer alvorlig og krenkende, sier Sørensen.

Også brukstyveri av bil har gått kraftig ned, fra 26 tilfeller i fjor til 11 i år.

Nedgangen i boliginnbrudd og bilbrukstyveri betyr ikke at den kriminelle aktiviteten er forsvunnet fra lensmannsdistriktet, selv om tallet på grove tyverier, som inkluderer innbrudd,  har sunket fra 123 til 96 fra i fjor til i år

 Nå er det på nytt de maritime forbrytelsene som gjelder: Brukstyveri av båt har steget fra 11 tilfeller første halvår i fjor, til 23 i år i hele lensmannsdistriktet.

– Det er over en dobling, sier politiførstebetjenten. Tyverier fra hytter har steget fra 18 til 20 i samme periode, mens innbrudd i naust har steget fra syv til 15.

– Det er tydelig at de maritime sakene har overtatt igjen. Det er egentlig normalen her ute, sier Sørensen.

Mer kontroll
I juni alene opplevde lensmannsdistriktet 13 tyverier fra båt. Dette kan  tyverier av bensintanker, motorer eller annet. I fjor i samme periode hadde politiet åtte slike saker. Innbrudd i hytte fikk også et markant oppsving i juni.

– Det er en lokal mann som er siktet for endel av disse tingene. Dessuten hadde vi den ungdomsgjengen som stjal både Bavariabåter og brøt seg inn i ulike hytter i juni. De har også fått innvirkning på statistikken, sier Sørensen.

Vinningsforbrytelsene i regionen økte kraftig i fjor. I etterkant av året sa Thomas Sørensen at det hadde ført til at politiet fikk mer kjennskap til de kriminelle miljøene i regionen.

Det holder han fast på: Første halvår i fjor hadde politiet en oppklaringsprosent på Sotra og i Øygarden på nedslående 18,9 prosent for vinningsforbrytelser. Første halvår i år er oppklaringsprosenten doblet, til 37,9 prosent.

–  Vinningsforsbrytelser er vanskelige å oppklare, så dette er vi fornøyde med. Vi føler vi har større kontroll på gjerningsmennene enn i fjor. Endel av de som var aktive da, er ikke aktive lengre. Noen holder frem, mens det også er kommet noen nye til, sier han.

Fremdeles er det i all hovedsak lokale folk eller folk fra andre kommuner i Hordaland som står bak det meste av vinningskriminaliteten i regionen.

– Av de vi tar, er det lite innslag av de utenlandske bandene det blir snakket mye om. Og i de sakene der vi ikke klarer å ta noen, er det ofte de samme mønstrene som går igjen, sier han.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Fleire flyktningar til Øygarden

Fleire flyktningar til Øygarden

Øygarden kommune har tatt i mot 18 flyktningar dei siste åra. No vil staten at kommunen skal ta i mot fleire.

    Finværet skapte bilkaos

    Finværet skapte bilkaos

    Det var mange som ville  på tur i helgen, noe som førte til store parkeringsproblemer.

      Sølv til Takvam & co

      Sølv til Takvam & co

      Nyborgs volleyballherrer med Foldnes-gutten Andreas Takvam på laget ble til slutt nummer to i helgens nordiske mesterskap.

        Guttene i røyken

        Guttene i røyken

        Morten Lyngøy (27) og Raymond Fjereide (24) er i ferd med å oppfylle bildrømmen. Sotra-karene har kjøpt seg hvert sitt leketøy og skal etter hvert konkurrere i motorsporten drifting.

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          I fleire veker på rad har returpunktet i Skogsskiftet blitt forsøpla. – No vurderer vi å fjerna heile returpunktet, seier Tina Skudal i Bir.

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Fjell, Sund og Øygarden opplevde 184 færre brotsverk i fjor enn i 2010. No er me langt unna toppåret 2009.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler

              Siste kortnytt

              VestNytt
              Skjenet 2, 5353 Straume
              Redaktør: Elisabeth Netland

              Telefon: 56 33 65 00
              Telefax: 56 33 04 10
              Vakttelefon: 480 09 477