Vestnytt / Leiar / Liv og røre på Vestsida

Har du et tips?

Alle tips til VN behandles anonymt, men det er viktig for oss å vite hvemdu er, slik at vi eventuelt kan få mer informasjon om saken.Derfor ber vi om at du legger inn navn, e-postadresse og telefonnummer.

Namn
E-post
Telefon (nn nn nn nn)
Ditt tips

Liv og røre på Vestsida

Denne helga var det uvanleg stor aktivitet på Vestsida i Fjell. Med Havfestival på Storesund og Langøymarknad på Langøyna var det tilbod som lokka folk i alle aldrar.

Publisert 27.08.10 11:08
Endret 27.08.10 11:08

Det var tilfeldig at desse to arrangementa hamna på same helg. Langøymarknaden har gått av stabelen i slutten av august så lenge den har vore arrangert. Men i år var det lenge usikkert om det vart marknad på den tradisjonsrike handelsstaden, sidan det ikkje lenger er nokon dagleg leiar til å ta seg av planlegging og avvikling.   Havfestivalen er heilt ny av året, og bestemte seg for dato før det var klart om det vart marknad på Landøyna.

Med to så like arrangement på nesten same staden same helg, var det knytta spenning til om det kom til å vere publikuminteresse nok for dei begge. Fjell kystlag og Lokøy velforeining syntest det var kjedeleg at Havfestivalen kom akkurat denne helga. Men det viste seg at  bekymringa var ubegrunna. Folk strøymde til begge stadene, og mange valde både og.

Gert Nordvik, arrangøren av Havfestivalen, er så nøgd med helga at han lovar festival neste år også. Om det blir Langøymarknad, heng meir i lufta, men også Fjell kystlag og Lokøy velforeining ønskjer å halde fram med den åtte år lange tradisjonen. Spørsmålet er om det finst kapasitet til å gjennomføre arrangementet.

Både Kystkultursenteret Langøy og den tradisjonsrike handelsstaden Storesund er kulturminne som fortel om livet på øyane gjennom generasjonar. Det er stader med historisk sus som gir god stemning og er ypperlege samlingstader for ulike arrangement. Når folk i helga sa jatakk, begge deler, viser det at grunnlaget er til stades for meir liv og røre på Vestsida i Fjell. 

Tips en venn




Skålar om nokon tar hytta

Skålar om nokon tar hytta

Are Stensland og sambuaren kjøpte seg ei bustadtomt med ei hytte på i fjor. No gir dei hytta gratis til den som kjem med den beste flytteidéen.

    Vil ha tunnel til Hjellestad

    Vil ha tunnel til Hjellestad

    Byrådet i Bergen har bestemt seg. Får dei det som dei vil blir det tunnel frå Bjelkarøy til Hjellestad. Alternativt vil dei berre oppgradere ferjesambandet. – Me må gjera noko me har råd til, seier byråd Filip Rygg.

      Nest-Sotra møter Brann

      Nest-Sotra møter Brann

      I 2009 ble Nest-Sotra slått ut av Brann i tredje runde i cupen. Nå blir det revansjeoppgjør.

        Trygg på at Bjorøytunnelen held

        Trygg på at Bjorøytunnelen held

        Kystverket har inga frykt for at tunnelen til Bjorøyna skal kollapsa under sprengjinga i Vatlestraumen. Men øyfolket er skeptiske trass alle forsikringar.

          Myke trafikanter tør ikke gå langs veien lenger

          Myke trafikanter tør ikke gå langs veien lenger

          I morgen-   og ettermiddagsrushet er det mange som sniker i køen på riksveien ved å kjøre gamleveien gjennom Arefjord, og den store trafikkmengden har skremt de myke trafikantene vekk.

            Sponheim seier nei til fire felt på ny bru

            Sponheim seier nei til fire felt på ny bru

            Fylkesmann Lars Sponheim fremjar motsegn til løysinga med firefelts bru i høgspenttraseen.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler

              Siste kortnytt

              VestNytt
              Skjenet 2, 5353 Straume
              Redaktør: Elisabeth Netland

              Telefon: 56 33 65 00
              Telefax: 56 33 04 10
              Vakttelefon: 480 09 477