Vestnytt / Kultur / Syng om livet på øyane

Har du et tips?

Alle tips til VN behandles anonymt, men det er viktig for oss å vite hvemdu er, slik at vi eventuelt kan få mer informasjon om saken.Derfor ber vi om at du legger inn navn, e-postadresse og telefonnummer.

Namn
E-post
Telefon (nn nn nn nn)
Ditt tips
Syng om livet på øyane

Syng om livet på øyane

Andreskiva til musikar Johan Toska handlar om livet i Fjell, Sund og Øygarden.

Publisert 25.06.10 02:06
Endret 25.06.10 02:06

HJELME: Det er mykje historie i tekstane til Johan Toska.

– Eg skriv om daglegdagse ting på landet, og så mimrer eg litt, seier Toska. Strilecountryartisten skriv frå der han bur.

– Eg er en mann i 60-årsalderen og eg skriv ifrå min ståstad. Inspirasjonen er livet på øyane i vest no og før i tida, fortel han.

Medaas og Kleppevik
Sjangermessig plasserer han sjølv musikken sin ein stad mellom Ivar Medaas og Johannes Kleppevik.

– Eg skriv på norsk, og på dialekt, for det tykkjer eg er viktig. Det å finne min egen sjanger og ikkje etterlikna alle andre betyr mykje, seier han.

Musikken ber preg av country, men som spor 13 har Toska skrive ein vals som handlar om sommar på landet. Nokre av songane til andreskiva «Øyane i vest» var ferdige allereie da han gav ut sin første cd i 2008. Songen med tittelen «Øyane i vest» fekk speletid på Radio Sotra tidlegare i år.

Studio i løa
Løa på bustaden i Hjelme i Øygarden har han innreia til studio. Her skriv han tekstar og melodiar når kreativiteten kriblar. I Løa skriv han jamnt og trutt, spesielt om hausten og vinteren.

Innspelinga skjer óg i løa. Toska legg sjølv til gitar, steelgitar, trekkspel, bass og munnspel, og kanskje noko banjo om det passar. For å finpussa på verka, ringer han musiker Harald Dyb, som legg på fleire instrument og klangset musikken. Toska har tidlegare spelt på Hellesøydagen, på fiskefestivalen på Nautnes og på Kystsogedagane, så nokre konsertar blir det nok utover øyane i sommar óg. Johan Toska sleppte sin andre cd, «Øyane i vest», på Rong Senter 19. juni.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Åtteåring slo hole in one

Åtteåring slo hole in one

Erika Løvaas fra Brattholmen fikk drømmetreff på golfbanen på Kolltveit i helga. Åtteåringen brukte kun ett slag på å få ballen i hull tre.

    Rockeklubben opnar med Pogo Pops

    Rockeklubben opnar med Pogo Pops

    På fredag startar Sund rockeklubb opp igjen etter mange års pause. Oppstarten blir markert med konsert med Pogo Pops i dei nye lokala på Glesnes.

      Hærverk truer barna sitt friluftsområde

      Hærverk truer barna sitt friluftsområde

      – De har brent bordet vårt. Det er ekkelt, sier Amanda (3) i Aronien barnehage på Straumsfjellet. Noen er i ferd med å ødelegge barnehagen sitt fine friluftssområde.

        Misnøgd med pasienttransporten

        Misnøgd med pasienttransporten

        Kommunelege Svein Halvorsen i Sund er lei av at pasientane hans ikkje får drosje som bestilt.

          Opptur for AGR i år

          Opptur for AGR i år

          AGR har hatt eit godt år så langt. Med nyvunne kontrakter ventar Åge Landro at veksten vil halda fram.

            Sotra vokser raskere

            Sotra vokser raskere

            I løpet av andre kvartal ble det født 114 smårollinger med adresse på Sotra og Øygarden. Det bidrar til en folkevekst som er større enn normalt.

              Siste kortnytt

              Siste kortnytt

              VestNytt
              Skjenet 2, 5353 Straume
              Redaktør: Elisabeth Netland

              Telefon: 56 33 65 00
              Telefax: 56 33 04 10
              Vakttelefon: 480 09 477