Ulukke i Øygarden

Ein bil krasja i fjellveggen og havna på taket fredag føremiddag. Politiet fekk melding 10.47. Ingen personar skal vera skada i ulukka, melder Hordaland politidistrikt.

[03.02.12 11:02]

Sjokoladetyvar på Møvik

Like før klokka tre natt til tysdag braut nokon seg inn på Kiwi-butikken i Møvik. Det vart sett to personar som sprang frå staden. Utbyttet vart både magert og feitt - alt dei fekk med seg var litt sjokolade.

[31.01.12 07:01]

Menn mistenkt for rattrus

To menn vart natt til måndag huka inn, mistenkt for rus bak rattet på Ågotnes. Dei to karane i 30-åra måtte inn til blodprøve og er politimelde i saka.

[30.01.12 14:01]

I papiravisa:

  • Er i gang med fleirbrukshallen
  • Flyttar sjukehus ut i regionen
  • Jubilant med nyttårsstevne
  • Sommerfugler på kulturmønstring
  • Håndballdamene svake i angrep

Les alt i papir- eller pdf-avisa

Leiaren

Forsøpling og gjenbruk

I fleire veker har returpunktet i Skogsskiftet blitt forsøpla. Det gjer at Bir vurerer å fjerna heile returpunktet. I så fall vil syndene til nokre få gå ut over mange andre.

Dansedrømmen flyttet til Øygarden

Dansedrømmen flyttet til Øygarden

Instruktør Halvard Måge har i en årrekke prøvd å få til et eget lokale for danserne på Straume. Nå blir drømmen virkelig - i Øygarden.

Publisert 22.08.08 07:08
Endret 22.08.08 07:08

– Vi skal ha speil på hele den langveggen der, forklarer en stolt Halvard Måge, stående midt i den enn så støvete dansesalen i det gamle trelastlokalet på Torsvik i Øygarden. Parketten er i ferd med å komme på plass i den store, nymalte salen, der det blir dansekurs både for barn og voksne fra september av.
— For meg er dette stort. Enormt, egentlig. Det er dette jeg har drømt om siden jeg startet å danse. Nå får jeg et eget dansehus, der jeg slipper å være redd for om vi får være neste semester, sier Måge.

Prøvd i mange år
Tidligere har Vestnytt skrevet om frustrerte dansere i Dansetreff og andre dansemiljø på Sotra, som sliter med å finne ledige lokaler med nok tid i  Straumeområdet.
Instruktør Halvard Måge har vært svært sentral i Dansetreff, og har helt siden han flyttet til Sotra i 1995 prøvd å finne egnede lokaler på Straume. Han sier det har vært svært vanskelig å konkurrere med fotballen og håndballen i idrettshallene. På skolene har det kun vært mulig å få en time her og en time der.
– Vi har i stedet blitt farende fanter. Vi har fått være et halvår her, et halvår der, før andre har trengt lokalene. Jeg har prøvd å få kjøpt lokaler på Straume, jeg har til og med sett på muligheten for å få satt opp brakker. Men det er ingen som vil gi fra seg tomteareal. Byggene som er til salgs, er dessuten store og for dyre, sier Måge.
Han er helt sikker på at et eget danselokale på Straume hadde betydd svært mye for dansemiljøet i regionen.
–  Vi har jo dansere helt i Norgestoppen, sier Måge, som nå har trukket seg ut av Dansetreff for å satse alt  i Øygarden.

Håper på godt miljø
Nå får danseitnstuktør Måge sin hjemkommune  nyte godt av plassproblemene hos storebroren lenger sør. På Torsvik har instruktøren funnet drømmelokalet: Et stort forretningsbygg med gode muligheter for utvidelse. En oppussing for 1,8 millioner kroner er nå i ferd med å avsluttes, for å gjøre lokalet perfekt til danseformål.
– Her ute er det ingen som har startet dansekurs. Det er jo mindre sentralt enn Straume, men jeg håper ikke det blir en nødløsning. Jeg håper å få til noe, og skape et godt dansemiljø for alle aldersgrupper i Øygarden, sier Måge, som også har tro på at danseinteresserte fra Ågotnes og enda lenger sør vil finne veien nordover.
Kurs i breaking, barnedans, swing, salsa, linedans og diskofunk starter opp i begynnelsen av september.
– Vi har tilbud for barn fra fire år og oppover, vi har tilbud til unge og til voksne, sier Måge. Han håper også å få til noe for seniorene i kommunen, og for barn helt ned i toårsalderen.

God respons

Responsen karakteriserer han allerde som overveldende.

– Folk sier at dette er på tide, at det er spennende. Jeg spår at dette enten går skikkelig galt eller at det blir full suksess, sier dansegründeren, som også driver bedriften Dansebutikken, med internettsalg og tre utsalg. På Torsvik blir det hovedkontor, eget utsalg, og stor lagerplass

– Det er nok her økonomien i prosjektet ligger. De siste årene har svært mye tid gått til butikken. Nå gleder jeg meg til å bruke mer tid til å være instruktør, sier Måge, som inviterer til åpent hus på Torsvik på lørdag om en uke. Da er forhåpentligvis hele parketten på plass.


Tips andre

Skriv ut

Tips en venn




Fleire flyktningar til Øygarden

Fleire flyktningar til Øygarden

Øygarden kommune har tatt i mot 18 flyktningar dei siste åra. No vil staten at kommunen skal ta i mot fleire.

    Finværet skapte bilkaos

    Finværet skapte bilkaos

    Det var mange som ville  på tur i helgen, noe som førte til store parkeringsproblemer.

      Sølv til Takvam & co

      Sølv til Takvam & co

      Nyborgs volleyballherrer med Foldnes-gutten Andreas Takvam på laget ble til slutt nummer to i helgens nordiske mesterskap.

        Guttene i røyken

        Guttene i røyken

        Morten Lyngøy (27) og Raymond Fjereide (24) er i ferd med å oppfylle bildrømmen. Sotra-karene har kjøpt seg hvert sitt leketøy og skal etter hvert konkurrere i motorsporten drifting.

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          Returpunktet står i fare for å bli fjerna

          I fleire veker på rad har returpunktet i Skogsskiftet blitt forsøpla. – No vurderer vi å fjerna heile returpunktet, seier Tina Skudal i Bir.

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Antal brotsverk gjekk ned i 2011

            Fjell, Sund og Øygarden opplevde 184 færre brotsverk i fjor enn i 2010. No er me langt unna toppåret 2009.

              Siste kortnytt

              Eldre artikler

              Mi meining

              Er du villig til å betala bompengar viss det framskyndar sotrasambandet?
               

              VestNytt
              Skjenet 2, 5353 Straume
              Redaktør: Elisabeth Netland

              Telefon: 56 33 65 00
              Telefax: 56 33 04 10
              Vakttelefon: 480 09 477